איך לאפיין בן אדם ב30 שניות? להשתמש ביכולות בסיסיות שטרם ניצלתם

איך לאפיין בן אדם ב-30 שניות?

איינשטיין אמר פעם ש”דמיון חשוב יותר מידע; כי הידע מוגבל אך הדמיון חובק עולם.” בבואנו לאפיין בן אדם ב 30 שניות, מומלץ לוודא לפני הכל, שהדמיון ובו תת המודע, מקבלים את מקומם לפני העובדות המקצועיות והקיבעון המחשבתי.

 

ישנן דרכים רבות לאפיין אנשים. אנשים מורכבים מתבניות ותבניות זה דבר שניתן לסידור וארגון כל פעם מחדש, אך אם נרצה לאפיין אדם ב 30 שניות בודדות נצטרך לעשות קצת יותר מזה ובעיקר, נצטרך לעשות את אחת הפעולות המסובכות שיש בעולם והיא להתחיל לסמוך על האינסטינקטים הטבעיים שלנו ולתת מקום מכובד יותר לאינטואיציה.

 

אינסטינקט הוא דחף ביולוגי, התנהגות שהיא תגובה אוטומטית לגרוי מסוים ואינטואיציה היא מה שמכונה “תחושת בטן”, היכולת לקבל ולפענח מסרים תוך אישיים ללא חשיבה רצונית. במילים אחרות, בעזרת האינטואיציה אנחנו רגילים לקלוט מסרים מסוימים המבוססים על ניסיון עבר וחוויות אישיות ששמורות אצלנו בפנים ולתת להם פרשנות מסוימת שמובילה לתגובה. התגובה היא האינסטינקט, הדרך שבה נגיב לסיטואציה בהתאם לאותה הפרשנות.

 

יכולתי לדבר במאמר שכזה על שפת גוף, על טון קולי, על מראה ועל מילים שבוחר האדם שמולנו לומר. יכולתי לומר שבאמצעות כל אלה, אנחנו נוכל לאפיין אותו וכמובן לנקוב בכלים נוספים כמו NLP, תיאוריות פסיכולוגיות שונות או קלישאות חוזרות ששמענו אי שם בעבר… ומי אמר שאני לא עושה את זה?

 

אין סתירה בין התבססות על כל הדברים שציינתי לבין היכולת לאפיין אנשים על בסיס אינטואיציה ואינסטינקט.

 

הבעיה היא כזו: אנו נוטים לחשוב יותר מידי. לסבך דברים, להסתבך במחשבות.

 

ראו איזה פלא, במהלך חייהם אנשים עוברים כל כך הרבה שהמוח האנושי מנסה להקל על כולנו ולחלק את מה שנקלט. יש מידע שמועבר למודע ומידע שנצבר בתת המודע. רבים חושבים שהם לא יכולים להשתמש בתת המודע באופן פעיל אולם זו טעות מוחלטת, שכן עצם הנתינה לאינטואיציה ולאינסטינקטים שלנו, היא הפעלה של תת המודע.

 

העניין הוא כזה – קלטתם הרבה מידע לאורך החיים, תנו למוח לפעול בהתאם.

 

פעמים רבות בחיים אמרתי שאני  לא צריך יותר ממספר שניות בודדות בתחילת שיחה עם אדם מסוים בשביל להבין איך לנהל מולו  את המשך השיחה. הסיבה היא, שבמספר השניות הבודדות הזה המוח שלי עשה כל כך הרבה פעולות של צבירה, ניתוח והצלבת ידע כך שאין בכלל ספק שאם אסמוך עליו, אוכל להוביל.

 

יש כאן מקום לטעויות. כמו תמיד. לא הכל שחור או לבן ולפעמים מה שהמוח קולט אינו בהכרח הדבר הנכון ביותר והתבניות עליהן הוא מתבסס משתנות מרגע לרגע אך חשוב לזכור את פשר המאמר – איך לאפיין בן אדם ב 30 שניות?

 

אם הייתם פסיכולוגים שמתיישבים לפגישה ראשונה עם לקוח בידיעה שזו פגישה אחת מיני רבות הצפויות להיערך, יכולתם לתת יותר מקום לניתוח התבניות, לשאילת שאלות מקובלות ופחות מקום לתת המודע. לעומת זאת, במקרה הנדון אנחנו רוצים להבין כיצד יש לפעול למול אדם שזה עתה פגשנו ולמרות ההיכרות הקצרה חשוב לנו להתנהל מולו בדרך הטובה ביותר שתתאים לאופיו ותשרת את מטרותינו.

 

בתחילת המאמר ציינתי שמתן מקום לאינסטינקטים ואינטואיציה היא אחת הפעולות המסובכות ביותר שיש לעשות והמציאות היא אכן כזו. כל כך הרבה פעמים בחיים אמרו לנו להיזהר בהחלטות שאנחנו מקבלים, להיות שקולים, לצאת מתבניות, לחשוב פעמיים ולהישמר על עצמנו. כל כך מעט פעמים, אמרו לנו להתאים את הדברים הללו לסיטואציות שבהן אנחנו נמצאים.

 

כל סיטואציה היא בחזקת עצמה, כל סיטואציה דרושה טיפול מיוחד ומותאם וכן, דווקא בסיטואציות בהן נפגוש אנשים חדשים ונרצה להשיג מהם דבר מה כזה או אחר, מומלץ לתת מקום דווקא לבלתי מודע, לאותו מידע השמור עמוק בנבכי נפשנו.

 

 וכעצה לסיום, גמישות.

 

הצלחה (בכל דבר בחיים) תלויה פעמים רבות ביכולת שלנו להיות גמישים ולשנות את פועלנו “תוך כדי תנועה”. דרך אחת לא צלחה, השנייה תעבוד ואם לא, יש דרך שלישית וכן הלאה.

 

בעולם העסקים, כמו בחיים הפרטיים אנו צפויים להיתקל במצבים שאינם מוכרים ובשאלות לדוגמא, שלא צפינו את בואן. זכרו – בבואכם לשיחה כזו או אחרת אתם יודעים הרבה על עצמכם, על מי אתם, מה אתם ומה עברתם בחיים. כנ”ל האדם שמולכם. ביכולתכם לבחור את המידע שיינתן לו, את הדרך שבה יינתן המידע ואת הזמן שבו תשחררו אותו.

 

ישנם כל כך הרבה דברים לומר על נושא מאמר זה. לטעמי, היכולת להבין אנשים, לנתח אותם, לאפיין ולהניע רק משתבחת עם השנים אבל כדי לעשות את זה, צריך להתחיל מההתחלה… לא ככה?

בוא/י תתחיל/י להבין איך עובד המוח האנושי וכיצד ניתן לקבל יתרון משמעותי בכל אינטראקציה עם כל בן אדם בעולם הזה! השאירו פרטים והצטרפו אלינו >>

*בהרשמתך הנך מאשר לקבל מאיתנו כל חומר בנושא או בנושאים דומים.

שתף :

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים

אוהב/ת את תחום השכנוע וההפעלה?

ללמוד להבין אנשים עפ"י בכירי מערכת הביטחון

לשיחה עם נציג...

השאירו פרטים מלאים ונציג יחזור אליכם בהקדם!

דילוג לתוכן